Faktograf.hr jedini je hrvatski medij specijaliziran za fact checking, tj. provjeru činjenične točnosti tvrdnji u javnom prostoru. Faktograf je član International Fact Checking Networka (IFCN), međunarodne mreže organizacija posvećenih fact checkingu.
Faktograf je pokrenut 2015. godine kao zajednički suizdavački projekt Hrvatskog novinarskog društva i Gonga. Od 2018. godine Gong postaje samostalni izdavač Faktografa.
Svrha je Faktografa metodom činjenične provjere (fact-checking), koristeći pouzdane izvore, ocjenjivati točnost i utemeljenost izjava naših političara i političarki, kao i ostalih javno relevantnih političkih aktera, a kako bismo spriječili da dovoljno puta izrečen neutemeljeni stav u javnom diskursu dobije status činjenice.
Faktograf se bavi i suzbijanjem dezinformacija u javnom prostoru, a od travnja 2019. dio je Facebookovog Third Party Fact Checking programa. Službenim web stranicama Facebookovog Third-Party Fact-Checking programa možete pristupiti ovdje.
Faktograf.hr trudi se biti relevantan neprofitni medijski prostor na kojem će se politički život u Hrvatskoj obrađivati u maniri profesionalnog i etičnog novinarstva, lišenog utjecaja raznih partikularnih interesa.
Ideju za pokretanje fact-checking medija smo dobili i prilagodili je hrvatskim uvjetima iz brojnih svjetskih primjera sličnih neovisnih internetskih sajtova. Uzor u tome su nam stranice kao što su PolitiFact, FactCheck ili Fact Checker The Washington Posta, a u početnim koracima pomagali su nam kolegice i kolege s regionalnih fact-checking portala Istinomjer.ba i Istinomer.rs.
Metodologija
Faktograf kontinuirano prati izjave hrvatskih političara i političkih aktera. Faktograf prati i tvrdnje koje u javni prostor iznose digitalni mediji. Faktograf provjerava i ocjenjuje:
Izjave političara i nositelja javnih dužnosti
Točnost tvrdnji u digitalnom prostoru
U rubrici “Ocjena točnosti” ocjenjuju se tvrdnje političara i političkih aktera čija se točnost može mjeriti objektivnim činjenicama.
U rubrici “Razotkriveno” ocijenjuje se točnost tvrdnji koje u javni prostor iznose digitalni mediji, a u suradnji s Facebookom kroz njihov Third Party Fact-Checker program.
U rubrici “Pod povećalom” dubinski ćemo se baviti važnim političkim i društvenim temama. Svaku ćemo temu pokušati detaljno istražiti, prikazati različite perspektive koje su prisutne u javnoj raspravi te identificirati relevantne činjenice i razdvojiti ih od iznesenih mišljenja i spinova. Temama ćemo pristupati kritički, ali i konstruktivno; nećemo samo ukazivati na probleme, nego ćemo pokušati prezentirati i moguća rješenja.
Prilikom provjere i ocjene točnosti, kao i prilikom procjene ispunjenosti obećanja koristimo sljedeće kategorije izvora: službeni izvori (podaci i priopćenja javnih institucija i drugih tijela javne vlasti), znanstvena istraživanja, podaci organizacija civilnog društva i međunarodnih organizacija, mišljenja relevantnih stručnjaka i medijski izvori. Koristimo i digitalne alate za praćenje izvora i verifikaciju podataka. Faktograf u svom radu ne koristi anonimne izvore.
Kako se financiramo
Pokretanje Faktografa financijski su podržali National Endowment for Democracy (NED), zaklada TechSoup i Državno tajništvo Sjedinjenih Američkih Država.
Projekt Faktografa je djelomično financiran kroz potporu Veleposlanstva SAD-a u Zagrebu. Mišljenja, nalazi i zaključci ili preporuke izražene ovdje pripadaju autorima i ne odražavaju nužno stavove američkog Ministarstva vanjskih poslova (State Department).
Rad Faktografa financirao se kroz projekte osvojene na natječajima NED-a, Googleovog The Digital News Initiative Innovation Funda (putem projekta Mozaik veza) i Agencije za elektroničke medije, Europske unije kroz program Europa za građane te kroz Facebookov Third Party Fact-Checker program.